Zlatý medailista zo Šachového klubu Doprastav

01.10.2023

Zlatý medailista zo Šachového klubu Doprastav

V dňoch 27.9. – 1.10.2023 sa v slovinskom Terme Čatez konali 22. Majtrovstvá Európy mládeže v rapide a bleskovkách 2023, v kategóriách 8, 10, 12, 14, 16 a 18 rokov.

Slovensko zastupovalo celkovo 25 hráčov, pričom až ôsmy mali klubovú príslušnosť v Šachovom klube Doprastav Bratislava. Už len takéto silné zastúpenie v slovenskej reprezentácii bolo pre nás veľkým potešením.

No ale čo si priať viac, ako dvojnásobný zisk zlatej medaily práve člena klubu ŠK Doprastav,Tomáša Andrého. Ten sa na najvyšší stupeň postavil aj v disciplíne zrýchleného šachu ako aj bleskového šachu a jednoznačným výsledkom zanechal za sebou všetkých konkurentov z celej Európy.


Šachový oddiel (ŠO) DOPRASTAV Bratislava bol založený v roku 1952 spoločne s Telovýchovnou jednotou (TJ). Jej prvým a dlhoročným predsedom bol Dr. Ernest Nový. Ďalšími predsedami boli Ing. Ján Vlošák, Juraj Kulik, Ing. Ján Sládeček a Štefan Priam. Po rozpade TJ Doprastav sa šachový oddiel osamostatnil a pod novým názvom Šachový klub Doprastav funguje dodnes. V súčasnosti je ŠK DPS najväčším šachovým klubom na Slovensku.

Šachový klub Doprastav sa už viac ako 30 rokov systematicky venuje práci s mládežou. Vďaka tejto systematickej práci vychovávame mnoho mladých šachistov, ktorí dnes reprezentujú nielen ŠK Doprastav Bratislava, ale aj iné kluby na Slovensku v extralige či v nižších ligách alebo reprezentovali aj na Majstrovstvách Európy, Majstrovstvách sveta, predovšetkým v mládežníckych kategóriách (Juraj Lipka, Ján Dudáš, Michal Kujovič, Vojtech Slovik, Dušan Schwarz, Martin Fraas, Zuzana Kováčová, Šimon Šalgovič a ďalší.)